رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری، سرور، فضای ذخیره سازی ، بانک اطلاعاتی ، شبکه ، نرم افزار ، تحلیل داده ها و هوشمند سازی در بستر اینترنت را در برگرفته و دسترسی سریعتر ، منابع منعطف تر و توسعه پذیری اقتصادی تر ار به ارمغان می آورد. اغلب مواقع فقط هزینه سرویس هایی که استفاده کردید از شما اخذ و در نتیجه عملیات مورد نظر شما با هزینه نازل تر انجام شده، زیرساخت کارا تر و توسعه طبق نیاز شما صورت می پذیرد .

مزایای استفاده از رایانش ابری

 

هزینه:

رایانش ابری بخش زیادی از هزینه ی خرید سخت افزار و نرم افزار را از طریق راه اندازی آنها در محیط مرکز داده حذف می کند .

توسعه پذیری:

یکی دیگر از مزایای رایانش ابری سهولت توسعه است . هنگامی که از رایانش ابری استفاده می کنید منابع به میزان مورد نیازتان در اختیار شما قرار می گیرد . برای مثال می توان منابع محاسباتی ، فضای ذخیره سازی ، پهنای باند را در نظر گرفت.

کارایی:

بزرگترین سرویس های رایانش ابری روی شبکه جهانی از مراکز داده ی ایمن در حال استفاده هستند . این مراکز معمولا آخرین نسل ، کاراترین و سریعترین سیستم های سخت افزاری را دارند . در نتیجه زمان تاخیر در شبکه حداقل و صرفه جویی اقتصادی حداکثری را شامل می شود .

امنیت:

 اغلب عرضه کنند گان رایانش ابری زیرساخت ها، تکنولوژی ها،کنترل های لازم جهت افزایش امنیت داده ، برنامه های کاربردی زیر ساخت شما را ارائه میدهند

سرعت:

اغلب سرویسهای رایانش ابری به سرعت آماده بهره برداری میشوند.در نتیجه حجم زیادی از منابع محاسباتی در ظرف چند دقیقه و با چند کلیک  آماده استفاده میشوند.این قابلیت انعطاف پذیری زیادی به کسب و کار شما می بخشد

بهره وری:

  اغلب مراکز داده نیاز به زیر ساخت هایی جهت راه اندازی سخت افزار ، نرم افزار دارند و انجام این امور زمان بر و هزینه بر است . رایانش ابری تعداد زیادی از این عملیات را حذف کرده  در نتیجه تیم فناوری اطلاعات با فراغت بال میتوانند زمان صرفه جویی شده را صرف اهداف مهم تر کسب و کار نماید

قابلیت اطمینان:

 رایانش ابری سهولت پشتیبان گیری ، عیب یابی و تداوم کسب و کار را به ارمغان آورده و کاهش هزینه را به همراه خواهد داشت  زیرا امکان کپی گرفتن از داده ها در مکان مختلف وجود دارد .

 

انواع رایانش ابری:
سرویس های رایانش ابری باتوجه به نوع نصب به سه دسته زیر تقسیم میشوند

رایانش ابری عمومی :  این نوع توسط سرویس دهنده راه اندازی شده و مالکیت آن متعلق به سازمان بیرونی است.دراین نوع از رایانش ابری سرویس ها مانند سرور مجازی و فضای ذخیره سازی در بستر اینترنت ارائه میشود و سایر سرویس های پشتیبانی توسط سرویس دهنده پشتیبانی شده و در اختیار اوست.
دسترسی به این سرویس ها از طریق مرورگر امکان پذیر است به عنوان مثال میتوان از microsoftazure نام برد.
رایانش ابری خصوصی : در این نوع رایانش ابری منابع محاسباتی توسط یک سازمان برای استفاده داخلی راه اندازی شده است.امکان راه اندازی رایانش ابری خصوصی در مرکز داده داخل سازمان یا مرکز داده بیرونی وجود دارد.
رایانش ابری مختلط : این حالت ترکیبی از دو حالت قبل است.دراین حالت سرویس های عمومی در بستر نوع ۱ و سرویس های داخلی در بستر نوع ۲ راه اندازی و قابل استفاده خواهند بود.

انواع سرویس های رایانش ابری:

زیر ساخت به عنوان سرویس Iaas
این سرویس ابتدایی ترین نوع سرویس دهی بوده و مربوط به زیر ساخت سخت افزاری است.در این نوع سرویس سرور ها و ماشین های مجازی،فضای ذخیره سازی،شبکه،سیستم عامل توسط تامین کنندگان به صورت pay as you go ارائه میشود.

پلت فرم به عنوان سرویس paas
شامل محیط توسعه،تست،ارائه و مدیریت نرم افزارهای کاربردی می شود.‌paas سهولت ایجاد برنامه های وب و موبایل را بدون درگیر شدن در زیر ساخت سرورها،فضای ذخیره سازی،شبکه،بانک اطلاعاتی فراهم میکند.

Saas:
در این نوع نرم افزار به صورت سرویس در بستر وب ارائه می شود.ارائه دهنده خدمات ابری در این روش برنامه کاربردی و زیر ساخت آن را مدیریت می کند.به عنوان مثال سرویس به همگام سازی نرم افزارها.اتصال به برنامه های کاربردی معمولا از طریق مرورگر انجام می شود.

خانهمقالاتپنل کاربریتماس
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux