آیا سوالی دارید؟

سوالات متداول

سوالاتی که بیشتر پرسیده شده

تکنولوژی به کار رفته در نرم افزار چیست؟

واحد تحقیق و توسعه D&R شرکت فاوامجد در راستای طراحی و تولید یک نرم افزار کاملا بومی، برای اولین بار در کشور در حوزه (DaaS (Desktop as a Service)) تحقیقات و مطالعات خود را آغاز نمود و توانست با اتکابه متخصصین خود نرم افزار بومی سرور/کلاینت دسکتاپ مجازی را بر اساس استاندارد های سرویس ابری DaaS و بر پایه پروتکل X11  جهت ارائه سرویس دسکتاپ مجازی به کاربران، طراحی و تولید نماید.

تفاوت Daas با VDI؟

تکنولوژي مورد استفاده در نرم افزار شرکت فاوامجد براساس استانداردهای سرویس ابری  (Desktop as a Service) DaaS و بر پایه پروتکل X11 می باشد؛ در صورتی که VDI (Virtual Desktop Infrastructure) بر پایه پروتکل RDP است.

منابع مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم چیست؟

مشخصات لازم جهت نصب نرم افزار Midaas-Server

  • جهت محاسبه RAM مورد نیاز در سرور به ازای هر کاربر 1 گیگابایت مورد نیاز می‌باشد.
  • جهت محاسبه CPU مورد نیاز در سرور به ازای هر 10 کاربر 1 Core پردازنده فیزیکی در نظر گرفته شود

حداقل مشخصات لازم جهت نصب نرم افزار MiDaas-Client  

  • CPU: 1.6 atom
  • RAM: 1 GB
  • HDD: 10 GB
آيا زيرو کلاينت میتواند جايگزين يک سخت افزار حداقلی شود؟

بله، علت اول آنکه نسبت به يک PC، بسیار ارزانتر است و قیمت آن حداقل يک چهارم قیمت يک PC می باشد؛ علت دوم نیز هزينه ی مصرف برق 5 واتی آن می باشد، (به جای 300  وات) که این امر موجب کاهش هزينه مصرف برق می گردد.

چقدر صرفه جویی اقتصادی در خرید تجهیرات می شود؟

برای جواب این سوال، سازمانی را در نظر بگیرید که 20 عدد سیستم قدیمی دارد و نیاز است که سیستم های جدید خریداری شود؛ اگر قیمت هر سیستم را 7 میلیون تومان در نظر بگیریم، برای خرید 20 سیستم 140 میلیون تومان بودجه نیاز است؛ حال اگر بخواهیم از این تکنولوژی با همان کیس های قدیمی موجود در سازمان استفاده کنیم، برای 20 کاربر 20 میلیون تومان بودجه نیاز است. استفاده از این سیستم در سازمان هزینه های خرید تجهیزات جدید را تا 7 برابر کاهش می دهد.

در صورتیکه به هر دلیل سرور mi-DaaS خاموش و یا Crash نماید، کلاینت‌هایی که به آن متصل هستند چگونه می‌توانند به کار خویش ادامه دهند؟

با راه‌اندازی یک سرور پشتیبان نظیر سرور mi-DaaS قبلی، کاربران می‌توانند در صورت Crash کردن و یا از دسترس خارج شدن سرور اصلی به آن همانند سرور قبلی متصل و استفاده کنند.

در صورت استفاده از سرور پشتیبان به چه روشی می‌توان اطلاعات و داده‌های کاربران را روی دو سرور Sync نمود؟

به روش‌های مختلفی می‌توان این کار را انجام داد که دو روش رایج به شرح ذیل می باشد:

  1. جداسازی مسیر پروفایل کاربران از مسیر نصب سیستم‌عامل و قرار دادن آن در یک نت‌ورک استوریج
  2. نوشتن یک اسکریپت در سرور اصلی مبنی بر کپی کردن فایل و داده‌های جدید نسبت به یک ثانیه قبل کابر در مسیر مشابه در سرور پشتیبان
آیا امکان تخصیص IP به ازای هر کابر وجود دارد؟

بله با استفاده از Session IP Virtualization می‌توان به هر کابر یک IP تخصیص داد. در این حالت یک آدرس IP به صورت Preferred جهت ارتباط Remote کلاینت‌ها تخصیص داده شده و به ازای لاگین هر کاربر یک IP خاص به صورت Deprecated به Session آن کاربر تخصیص داده می‌شود.  (لازم به ذکر است جهت استفاده از این حالت نیاز به DHCP‌Server, Windwos Server Edition 2008 up to 2019 می باشد).

آیا در صورت استفاده از ویندوز سرور امکان ارائه دسکتاپ ویندوز 10 به کاربران وجود دارد؟

بله با استفاده از تنظیمات User Configuration در  Group Policy  ویندوز سرور می‌توان به کاربران دسکتاپ مجازی مد نظر را ارائه داد و سطح دسترسی به امکانات استارت منو، شبکه، کنترل پانل دسترسی به اپلیکیشن و برنامه ها و … را محدود نمود و به طور کل یک دسکتاپ کاستومایز شده شبیه ویندوز 10 با امکانات آن در اختیار کاربران قرار داد.

در صورت ضرورت نصب یک اپلیکیشن بر روی سرور mi-DaaS و نیاز به ریست شدن سرور چه اتفاقی برای کلاینت های متصل به سرور خواهد افتاد؟

ارتباط کاربران کلا تا زمان بوت مجدد سیستم‌عامل قطع و کلیه Sessionها و برنامه‌های کابران بسته خواهد شد لیکن قبل از انجام آن می‌بایست به کاربران اطلاع رسانی گردد تا برنامه‌های خود را بسته و از دسکتاپ مجازی خود خارج شوند. اصولا نصب برنامه و یا اپلیکیشن بر روی سرور mi-DaaS می‌بایست در زمان Maintenanceو زمانی که کاربری با آن کار نمی کند انجام شود.

نحوه ثبت رویدادها و فعالیت کاربران که از طریق سرور mi-DaaS سرویس می گیرند , چگونه است؟

پلتفرم mi-DaaS صرفا رویدادهای ورد و خروج کاربران را ثبت می‌کند و سایر رویدادها و فعالیت کاربران توسط خود سیستم‌عامل ثبت شده و در Event Viewer قابل تنظیم، جستجو و مشاهده می‌باشد.

آیا امکان خارج نمودن درایو سیستم‌عامل از دسترس کاربران وجود دارد؟

 بله  این امکان در ذات سیستم‌عامل ویندوز وجود دارد و می‌توان مسیر پروفایل کاربران را از درایو سیستم‌عامل جدا و مخفی نمود.

آیا امکان نصب یک برنامه و یا یک اپلیکیشن برای یک کاربر وجود دارد؟

بله کاربر مدیر می تواند با نام کاربری و گذرواژه آن کاربر لاگین نموده و برنامه مد نظر آن کاربر را در حالت only this user نصب نماید.

در صورت استفاده از یک IP در سرور mi-DaaS امکان مانیتورینگ مبدا و مقصد بر اساس هر کاربر وجود دارد ؟

بله کلیه تجهیزات مانیتورینگ مطرح و رایج در جهان امکان مانیتورینگ بر پایه Session را دارند و می توانند لاگ مبدا و مقصد هر کاربر بر روی سرویس Multiple Session تک IP را بر اساس نام کاربری ارائه دهند. (این خدمت بر اساس کاربران اکتیودایرکتور میسور می باشد)

آیا امکان لاگ تمام فعالیت‌های کاربران در mi-DaaS وجود دارد؟

خیر به دلیل رعایت قانون حریم خصوصی، افتا چنین اجازه‌ به تولید کننده محصول نمی‌دهد، در صورت نیاز به لاگ تمامی فعالیت‌های کاربران می‌توانید با مسئولیت خود از محصولات دیگری که در این ارتباط می‌باشند در سیستم‌عامل نصب و استفاده نمایید.

آیا امکان حذف فایل‌های ایجاد شده ناشی از فعالیت‌های کاربران به صورت دوره‌ای در mi-DaaS وجود دارد؟

خیر وجود ندارد ولی می‌توان با نوشتن یک اسکریپ ساده با پسوند bat و قراردادن آن در استارت آپ کاربران کلیه فایل‌های ایجاده شده توسط کاربران را دوره‌ای حذف نمود.

آیا در صورت آلوده شدن Session کاربر به ویروس، باج‌افزار و ... امکان آلوده شدن کل سیستم‌عامل و کاربران وجود دارد؟

  در صورتیکه آن کاربر در سطح کاربر باشد و مجوز مدیر و نصب برنامه نداشته باشد امکان آلوده کردن کل سیستم وجود ندارد .

آیا امکان استفاده از mi-DaaS در محیط‌هایی نظیر Call Center می توان استفاده نمود ؟

بله مشکلی ندارد، برنامه mi-DaaS در کال سنتر 118 شرکت مخابرات ایران منطقه آذربایجان شرقی در حال استفاده است

آیا از برنامه‌هایی که نیاز به رندر دارند می توان در mi-DaaS استفاده نمود؟

خیر، موتور رندر برنامه می‌بایست به صورت مستقل در یک ماشین قوی نصب شود و آدرس موتور رندر در برنامه مورد نیاز ثبت گردد. اصولا حتی در صورت استفاده کاربران از رایانه شخصی نیز از یک ماشین قوی جهت موتور رندر استفاده می‌کنند تا در زمان رندر خللی  به کار کاربر ایجاد نگردد.

خانهمقالاتپنل کاربریتماس