راهنمای نصب mi-DaaS Client نسخه   0. 0 . 2 PC Edition

 

 

آنچه که در این راهنما مطالعه خواهید کرد شامل موارد زیر است:

1- نصب سیستم‌عامل لینوکس مورد نیاز mi-DaaS Client

1-1. نصب سیستم‌عامل لینوکس در رایانه بدون وجود سیستم‌عامل دیگر

1-2. نصب لینوکس در کنار سایر سیستم‌عامل‌های موجود در رایانه

2– نصب برنامه mi-DaaS Client v 2.0.0.. 21

3- برخی نکات مهم

 

 

1. نصب سیستم‌عامل لینوکس مورد نیاز mi-DaaS Client

برنامه mi-DaaS Client v 2.0.0  نسخه‌ی رایانه‌های شخصی(PC Edition) یک برنامه با قابلیت نصب روی سیستم‌عامل لینوکس می‌باشد. این نسخه از برنامه بر‌اساس توزیع Ubuntu mate 18.04 و lubuntu 18.04 برپایه‌ی معماری پردازنده‌های Intel / AMD x86 , x64 توسط شرکت فاوامجد تست شده‌است و عملکرد آن روی این توزیع لینوکس مورد تایید این شرکت می‌باشد.

سیستم‌عامل لینوکس را می‌توان روی رایانه‌ی شخصی به دو روش ذیل نصب نمود.

1-1. نصب سیستم‌عامل لینوکس در رایانه بدون وجود سیستم‌عامل دیگر

1-2. نصب لینوکس در کنار سایر سیستم‌عامل‌های موجود در رایانه

1-1. نصب سیستم‌عامل لینوکس در رایانه بدون وجود سیستم‌عامل دیگر

لطفاً جهت نصب لینوکس 32 bit و 64 Bit به روش ذیل عمل کنید:

1-1-1. فایل ISO سیستم‌عامل لینوکس توزیع Ubuntu mate 18.04 و یا lubuntu 18.04 را  بر‌اساس نوع  پردازنده‌ی  رایانه  شخصی خویش (32 bit /64 Bit) از آدرس ذیل دانلود نمایید.

https://ubuntu-mate.org/download/

1-1-2. پس از دانلود ISO سیستم عامل،  آن‌را بر روی یک DVD به صورت Boot able رایت یا بر روی یک فلش مموری با حداقل ظرفیت 8GB با استفاده از نرم‌افزار‌هایی نظیر Win32DiskImager و … به صورت Boot able  قرار دهید.

1-1-3. DVD را در داخل DVD Reader /Writer قرار داده یا فلش مموری را به پورت USB رایانه متصل کنید. سپس در قسمت تنظیمات سخت‌افزاری رایانه‌ی شخصی بوت(BOOT) آن را بر‌اساس Boot From CD/DVD یا فلش مموری انتخاب و رایانه را بوت کنید. (شکل 1)

شکل 1- نصب mi-DaaS بر روی OC

 

1-1-4. در  زمان  نصب سیستم‌عامل لینوکس در پنجره‌یInstall (as superuser)  روی  کلید Install Ubuntu Mate کلیک نمایید. (شکل 2)

2

1-1-5. در پنجره‌ی Keyboard Layout بر روی کلید Continue کلیک نمایید. (شکل 3)

نصب mi-DaaS 3

1-1-6. در پنجره‌ی Update and other software قسمت Minimal installation را انتخاب و در صورتی‌که شبکه رایانه به اینترنت متصل نیست، در قسمت Other option تیک گزینه‌ی Download updates while installing Ubuntu mate را بردارید. سپس بر روی کلید Continue کلیک نمایید. (شکل 4)

نصب mi-DaaS 4

1-1-7. اگر می‌خواهید لینوکس تنها سیستم‌عامل موجود روی رایانه‌ی شخصی باشد. در پنجره‌ی Installation Type  گزینه‌ی Erase Disk and install Ubuntu mate و Use LVM with the new Ubuntu mate installation را انتخاب نمایید.در غیر این صورت به روش بند 1-2 “نصب لینوکس در کنار سایر سیستم‌عامل‌های موجود در رایانه” عمل کنید. (شکل 5)

نصب mi-DaaS 5

1-1-8. در این پنجره بر روی کلید Continue کلیک کنید تا نصب سیستم‌عامل ادامه پیدا کند. (شکل 6)

 

1-1-9. در پنجره‌ی Where are you? کشور ایران را از روی تصویر جهان انتخاب کنید تا نام Tehran در Table ذیل آن نمایش داده شود سپس بر روی کلید Continue کلیک نمایید. (شکل 7)

نصب mi-DaaS 7

 

1-1-10. در پنجره‌ی Who Are you?، دقیقاً جلوی عبارت‌های  Your Name و Pick a username نام micloud (کلاً حروف کوچک) را تایپ و گزینه‌ی Log in automatically را انتخاب نمایید. در سایر موارد محدودیتی وجود ندارد. لازم به ذکر است در صورت عمل نکردن به موارد مذکور در زمان اجرا، برنامه mi-DaaS Client با مشکل مواجه خواهد شد. (شکل 8) سپس بر روی کلید Continue  کلیک نمایید تا فرآیند نصب برنامه شروع شود.

نصب mi-DaaS 8

 

1-1-11. پس از اتمام مرحله 10-1-1 فرآیند نصب سیستم‌عامل لینوکس بر روی رایانه شخصی شروع خواهد شد. این پروسه کمی زمان‌بر است. (شکل 9)

نصب mi-DaaS 9

 

1-1-12. پس از نصب سیستم‌عامل پیغام Installation complete نمایش داده می شود. روی کلید Restart now کلیک نمایید. (شکل 10)

نصب mi-DaaS 10

 

1-1-13. DVD و یا فلش مموری  نصب سیستم‌عامل را از رایانه جدا کرده و کلید Enter را بزنید، تا سیستم‌عامل ریست شود.  (شکل 11)

نصب mi-DaaS 11

 

1-1-14. سیستم‌عامل Ubuntu mate 18.04 نصب شده و آماده استفاده می‌باشد. (شکل 12)

نصب mi-DaaS 12

1-2. نصب لینوکس در کنار سایر سیستم‌عامل‌های موجود در رایانه

در‌صورتی‌که می‌خواهید از دو یا چند سیستم‌عامل به صورت هم‌زمان روی رایانه‌ی شخصی استفاده نمایید. در‌صورتی‌که از قبل سیستم‌عامل نصب شده روی رایانه دارید، ابتدا از طریق  برنامه‌هایی نظیر Disk manager و … یا در صورت استفاده   از سیستم‌عامل ویندوز از قسمت Computer Management \ Disk Management با استفاده از قابلیت Shrink حداقل 10GB از فضای هارد دیسک رایانه را جهت استفاده سیستم‌عامل لینوکس آزاد کنید. سپس به روش ذیل عمل کنید. (شکل 13)

نصب mi-DaaS 13

نصب mi-DaaS 13

 

1-2-1. نصب سیستم‌عامل لینوکس را همانند بندهای 1-1-1 تا 6-1-1 روش قسمت “نصب لینوکس به تنهایی” انجام دهید.

1-2-2. پس از اتمام مرحله 6-1-1 در پنجره‌ی Installing type گزینهِ‌ی  Something else انتخاب و روی کلید Continue کلیک کنید. (شکل 14)

 

1-2-3. در این پنجره پارتیشن‌بندی مورد نیاز را به شرح ذیل اعمال نموده و روی کلیدContinue  کلیک کنید.

1-2-3-1. مقدار فضای خالی را انتخاب کنید. به‌هیچ‌وجه پاریتیشن‌های دیگر از قبیل ویندوز و … را پاک نکنید. (شکل 15)

 

1-2-3-2. از 10GB مقدار فضای خالی مقدار 9GB را جهت نصب سیستم‌عامل لینوکس انتخاب کنید. (شکل 16)

 

1-2-3-3. یک گیگابایت فضای باقی مانده را به عنوان SWAP AREA انتخاب نمایید. (شکل 17)

 

1-2-4. پس از انجام مرحله‌ی 3-2-1 ادامه‌ی نصب سیستم‌عامل را همانند بند‌های 8-1-1 الی 14-1-1 قسمت “نصب لینوکس به تنهایی” انجام داده و سیستم‌عامل لینوکس را نصب کنید. در زمان بوت شدن رایانه منو Grub لینوکس که قابلیت انتخاب سیستم‌عامل ها در آن وجود دارد، نمایش داده می‌شود و کاربر می‌تواند بر‌اساس نیاز سیستم‌عامل مد نظر را انتخاب و استفاده نماید.

 

 

2. نصب برنامه mi-DaaS Client v 2.0.0

روش نصب برنامه mi-DaaS Client v 2.0.0 روی لینوکس 32 Bit و 64 Bit  به شرح ذیل می‌باشد و فقط می‌بایست در لینوکس 32 Bit از فایل miclientPackage32Bit.tar.gz و در لینوکس 64 Bit از فایل miclientPackage64Bit.tar.gz استفاده شود.

1-1. قبل از شروع به نصب برنامه mi-DaaS Client حتما از اتصال رایانه به اینترنت مطمئن شوید، برنامه فقط در زمان نصب آن روی سیستم‌عامل نیاز به اینترنت دارد و پس از اتمام نصب می‌توانید اینترنت را قطع کنید. سپس یکی از فایل‌های نصب برنامه mi-DaaS Client به نام miclientPackage32Bit.tar.gz یا miclientPackage64Bit.tar.gz (تحویل شده از طرف شرکت فاوامجد) را بر‌اساس نوع سیستم‌عامل لینوکس 64 Bit / 32 Bit  نصب شده، انتخاب  و  آن‌ را  بر روی دسکتاپ لینوکس کپی کنید. (شکل 18)

 

1-2. بر روی فایل miclientPackage(xx)Bit.tar.gz راست کلیک و گزینه‌ی Extract Here را انتخاب نمایید. (شکل 19)

 

1-3.  پوشه miclientPackage(xx)Bit را باز کنید و داخل آن راست کلیک و گزینه‌ی Open in Terminal را انتخاب کرده تا Terminal لینوکس باز شود. (شکل 20)

 

1-4.  قبل از شروع به نصب برنامه mi-DaaS Client v 2.0.0 از طریق Ping google.com در داخل Terminal باز شده از اتصال دستگاه به اینترنت مطمئن شوید. (شکل 21)

 

1-5. پس از اینکه از اتصال اینترنت به دستگاه مطمئن شدید، دستور(نقطه ممیز عبارت install.sh) ./install.sh را در ترمینال وارد و کلید Enter در صفحه کلید را بزنید. (شکل 22)

 

1-6.   سیستم‌عامل در این مرحله گذرواژه micloud را می‌پرسد و می‌بایست گذرواژه‌ای که در زمان نصب سیستم‌عامل در مرحله 10-1-1 انتخاب نموده‌اید را وارد کنید (شکل 23)

1-7. پس از انجام مرحله 6-1 فرآیند نصب خودکار برنامه mi-DaaS Client v 2.0.0  شروع می‌شود. (شکل 24)

 

1-8 . پس از اتمام نصب برنامه mi-DaaS Client سیستم‌عامل را ریستارت Restart کنید. (شکل 25)

 

1-9. پس از راه‌اندازی مجدد رایانه،  سیستم‌عامل به صورت کاملا Kiosk بالا می‌آید(شکل 21) و به‌غیر‌از برنامه‌ی mi-DaaS Client هیچ‌یک از امکانات سیستم‌عامل در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد و امکان ارتباط SSH نیز با سیستم‌عامل وجود ندارد. صرفاً کاربر می‌تواند از برنامه‌ی mi-DaaS Client و امکاناتی که این برنامه در اختیار قرار می‌دهد استفاده نماید. (شکل 26)

برخی نکات مهم

  • فقط در زمان نصب برنامه mi-DaaS Client روی لینوکس، دستگاه می‌بایست به اینترنت متصل باشد. پس از اتمام نصب برنامه نیازی به اتصال دستگاه رایانه‌ی کلاینت به اینترنت وجود ندارد.
  • در صورت قطع اینترنت در حین نصب برنامه، نصب آن متوقف شده و از فرآیند نصب خارج خواهد شد، لطفاً سیستم‌عامل را ریستارت و یا خاموش نکنید و ترمینال آن را نبندید. چون احتمال دارد سیستم‌عامل به صورت kiosk بالا بیاید و پس از آن امکان دسترسی به سیستم‌عامل را نخواهید داشت و مجبور خواهید شد فرآیند نصب سیستم‌عامل را مجدداً تکرار کنید. پس از اطمینان از برقراری مجدد اینترنت از طریق دستور ./install.sh مجددا اقدام کنید تا فرآیند نصب ادامه یابد.
  • احتمالاً پس از اجرای مجدد دستور ./install.sh با خطای نصب شبیه موارد ذیل مواجه شوید:

E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock – open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock directory /var/lib/apt/lists/
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock – open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

جهت حل خطای نصب مذکور کافی است با استفاده از دستور sudo rm فایل‌های lock ‌اعلامی را طبق مسیر نمایش داده شده، از طریق ترمینال لینوکس پاک کنید ( پس از نام فایل حتماً از علامت ستاره استفاده نمایید تا تمامی lock فایل‌ها در آن مسیر پاک شوند)

sudo rm /var/lib/apt/lists/lock*

sudo rm /var/cache/apt/archives/lock*

sudo rm /var/lib/dpkg/lock*

پس از انجام موارد مذکور دستور sudo dpkg –configure –a را در ترمینال  لینوکس وارد و سپس فرآیند نصب را با دستور ./install.sh مجدداً ادامه داده تا برنامه نصب گردد.

  • سیستم‌عامل لینوکس پس از نصب برنامه و ریستات آن، کاملا کیوسک شده و صرفاً امکانات برنامه را در اختیار کاربر قرار داده و به هیچ عنوان امکان دسترسی به سیستم‌عامل را نخواهید داشت.
  • برای آشنایی با امکانات برنامه و نحوه‌ی کار با آن لطفاً به راهنمای کاربری mi-DaaS Client v 2.0.0 مراجعه شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمقالاتپنل کاربریتماس